KONKURSY

 POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY

W 2019 roku minęła setna rocznica I powstania śląskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nasza szkoła zorganizowała X Powiatowy Konkurs Historyczny I POWSTANIE ŚLĄSKIE dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Tematem konkursu był konflikt polsko-niemiecki na Górnym Śląsku w 1919 roku.
Współorganizatorem konkursu był Urząd Miejski w Pszczynie, a konkurs objął patronatem dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - dr Andrzej Sznajder. 
Uczniowie zmagali się z trudnym testem historycznym oraz różnorodnymi zadaniami. Jednym z nich była analiza źródła historycznego - kopii życiorysu, własnoręcznie spisanego przez powstańca Stanisława Krzyżowskiego. Uczniowie wysłuchali też nagrań kilku krótkich biografii i przypisywali nazwiska działaczy oraz powstańców do nazw ulic na mapie pszczyńskiego Osiedla Powstańców Śląskich. Były też zadania dotyczące ikonografii ważnych miejsc pamięci związanych z powstaniami śląskimi na ziemi pszczyńskiej oraz praca z mapą atlasu historycznego "Górny Śląsk w XX wieku".

KONKURS O POWSTANIACH ŚLĄSKICH - ONLINE

W trakcie edukacji zdalnej nasz zespół przy pomocy nauczycieli zorganizował dla wszystkich chętnych uczniów pięcioetapowy konkurs o powstaniach śląskich.
Pytania i odpowiedzi umieszczane były w specjalnie stworzonym na potrzeby konkursu zespole na MSTeams oraz na naszej stronie internetowej.


Popularne posty z tego bloga

JAK POZNAJEMY HISTORIĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA

NASZE DZIAŁANIA

O NAS