WYCIECZKI

WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Uczniowie klasy VIII i VII odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach.

Ekspozycja, którą zobaczyła młodzież rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A. D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd będzie można podziwiać posiedzenia sztabu.

Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów, z których każdy następny, wyświetlany jest

w kolejnym pomieszczeniu. Elementem łączącym akty w jedną całość jest postać narratora, przemieszczającego się płynnie pomiędzy scenami. Narrator przedstawia widzom główne postacie i fakty, zabiera ich zarówno w szeregi walczących powstańców, jak i w zacisze gabinetów, gdzie podejmowane były ważne decyzje. Narrator to postać fikcyjna, płynnie poruszająca się w czasie i przestrzeni.

Poza ścieżką wiodącą zwiedzający spotkają postać narratora również w niektórych materiałach dodatkowych. Rozwiązanie to pozwala na błyskawiczną zmianę scenografii muzealnej – w mgnieniu oka akcja przenosi się z Reichstagu, w którym zobaczymy słynne wystąpienie Wojciecha Korfantego, do Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego, gdzie podpisano powojenny Traktat, ale również do domu rodzinnego świętochłowickiego powstańca, czy drukarni wytwarzającej ulotki plebiscytowe.


WYCIECZKA DO MUZEUM ŚLĄSKIEGO - POWSTAŃCZY ESCAPE ROOM


Najstarsze klasy odwiedziły Muzeum śląskie w Katowicach. Najbardziej emocjonujące dla wszystkich, okazały się chwile w pokoju zagadek "Skrytka powstańców”. Szukanie, kombinowanie, analizowanie, a nawet dodawanie i odejmowanie scalało grupę. Zabawa okazała się bardzo inspirująca.


Popularne posty z tego bloga

JAK POZNAJEMY HISTORIĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA

NASZE DZIAŁANIA

O NAS