Gawęda

Dotarliśmy do opowieści o powstańcach. Być może bohaterami byli właśnie chłopcy z naszej miejscowości. Posłuchajcie lub przeczytajcie tą gawędę. Pod obrazkami znajdziecie linki do interaktywnych puzzli.

Przedstawiamy treść opowieści, którą odnaleźliśmy w jednej z publikacji naszych nauczycieli,         a która znajduje się w książce Wandy Korzeniowskiej "Gawędy z przeszłości Górnego Śląska". 

Ilustracje do gawędy wykonali nasi młodsi koledzy i koleżanki z klasy III.

        Z Jankowic i Studzienic pod Pszczyną wielu mężczyzn, brało udział w powstaniach śląskich.
Po pierwszym powstaniu, które tu, na ziemi pszczyńskiej się zaczęło i które - po krótkich walkach - skończyło się klęską, Niemcy ze szczególną zawziętością zaczęli prześladować rodziny, z których ktoś brał udział w walkach. Bywało więc tak, że powstańcy musieli się ukrywać.

    U jednego z gospodarzy ukrywało się w stodole dwóch powstańców poszukiwanych przez niemiecką policję. 
Patrole jej raz po raz objeżdżały wsie, penetrując podwórka i zabudowania gospodarcze. Któregoś dnia gospodyni gotowała dla owych ukrywających się żur. Miało go starczyć na dwa dni, więc ugotowała pełny, duży gar. 
Wspaniałe zapachy niosły się po całym obejściu, bo do żuru wrzuciła i kawałek kiełbasy, i boczek   i inne smakowite dodatki. Powstańcom głód już doskwierał i nie mogli się doczekać jedzenia, a dochodzące zapachy jeszcze bardziej zaostrzyły apetyt. Wreszcie żur był gotowy. Gospodyni z garem w rękach wyszła z kuchni i skierowała się ku stodole. Gdy już była blisko wrót - nagle na podwórze wjechał na koniu żandarm. 
Gospodyni, nie namyślając się długo zaczęła żur wylewać na podwórze, zwołując kury. 
Żandarm zszedł z konia, przyglądał się zlatującym się do jedzenia kurom i złapał sobie najbardziej dorodnego koguta. "Ładne macie kury - pochwalił gospodynię - ale nie ma się czemu dziwić, skoro je tak dobrze karmicie". 
Zadowolony ze zdobyczy odjechał nie przeczuwając niczego, a wygłodniali powstańcy musieli na razie zadowolić się chlebem.
Przejdź do zabaw interaktywnych związanych z gawędą.






Popularne posty z tego bloga

NASZE DZIAŁANIA

JAK POZNAJEMY HISTORIĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA

O NAS