Miejsca

 Poszerzając wiadomości o powstaniach dotarliśmy do wielu miejsc w okolicy związanych z powstaniami śląskimi. Przedstawiamy kilka z nich. Zdjęcia tych miejsc pozyskaliśmy od uczestników naszego konkursu o powstaniach śląskich online.

Karczma u Brandysa

1. W karczmie Brandysa w Jankowicach (dziś: restauracja Stary Grant” w pobliskich Jankowicach) w sierpniu 1920 roku podczas II powstania śląskiego odbyły się pertraktacje pomiędzy maszerującymi na Pszczynę powstańcami a przedstawicielami Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej - dowództwem wojsk francuskich i włoskich stacjonujących w Pszczynie. Postanowiono rozbroić niemiecką policję i utworzyć policję polsko-niemiecką. W pertraktacjach uczestniczyli polscy przywódcy: J.Kędzior, S.Szopa, J.Mildner i ksiądz J.Kapica.


Obraz przedstawia opisane wyżej wydarzenie.
Poniżej są zdjęcia niektórych uczestników naszego konkursu w miejscu, którego dotyczyło spotkanie.

Trzy Dęby

2. Kolejnym ciekawym miejscem, do którego dotarliśmy to miejsce pamięci narodowej, zwane „Trzy Dęby”. Znajduje się w tzw. dzikiej części parku zamkowego w Pszczynie, nieopodal Pokazowej Zagrody Żubrów.
To tutaj, tuż przed przysięgą słychać było głos trąbki, podobny do wezwania, które gra Natalia:

W tym miejscu latem 1919 roku uczestnicy I powstania śląskiego składali przysięgę:
“Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg”

Poniżej przedstawiamy zdjęcia niektórych uczestników naszego konkursu przy "Trzech Dębach".

Muzeum Prasy Śląskiej

3. Kolejnym miejscem jest Muzeum Prasy Śląskiej. W zbiorach muzeum znajduje się Oryginalna urna do głosowania w plebiscycie górnośląskim, do której wrzucano albo kartę czerwoną z napisem “Deutschland - Niemcy” albo białą z napisem “Polska - Polen”. Muzeum to nosi imię wybitnego Górnoślązaka - Wojciecha Korfantego. Na czas wystawy „Orzeł Czarny. Orzeł Biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.” urnę  przeniesiono do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Pszczyński rynek

4. Kolejnym miejscem ważnym dla Śląska był pszczyński rynek. Brama triumfalna widoczna na starej fotografii stanęła w 1922 roku właśnie na rynku pszczyńskim. Po plebiscycie i III powstaniu śląskim zdecydowano część Górnego Śląska przyłączyć do Polski, m.in. powiat pszczyński. W czerwcu 1922 roku Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło do Pszczyny.
Replika tej bramy stanęła na rynku pszczyńskim w czerwcu 2019 roku podczas inauguracji obchodów 100 rocznicy powstań śląskich.
Zdjęcia przedstawiają bramę z 1922 roku oraz uczniów biorących udział w naszym konkursie, którzy nadesłali nam swoje zdjęcia z repliką bramy w tle.

Popularne posty z tego bloga

NASZE DZIAŁANIA

JAK POZNAJEMY HISTORIĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA

O NAS